Paradontozės gydymas

Pagal Pasaulio sveikatos organizaciją – paradantozė (periodontitas) – viena grėsmingiausių ligų, kuri, negydoma gali lemti dantų praradimą. Siekiant išvengti šio, paties blogiausio scenarijaus, tampančio dantų implantacijos priežastimi, o taip pat ir daugybės kitų nemalonių pojūčių, trukdančių gyventi visavertį gyvenimą, labai svarbu užtikrinti tinkamą dantų priežiūrą bei gydymą
Jau netrukus aptarsime, koks gydymas taikomas paradantoze sergantiems žmonėms, o kol kas svarbu priminti, kad būtina atidžiai stebėti dantenų būklę ir, pajutus pirmuosius požymius (dantenų kraujavimą, tinimą, spalvos pokyčius), kreiptis į odontologą.
Paradontozės gydymas – etapai
Siekiant užtikrinti tinkamą paradantozės gydymą, paprastai prireikia 3 etapų:
- Nechirurginio gydymo
Šio etapo metu yra įvertinama paciento burnos būklė bei sudaromas individualus gydymo planas. Naudojant ultragarsinį instrumentą, pašalinamos minkštosios bei kietosios apnašos ir poliruojamos dantų šaknys. Ši procedūra ne tik užtikrina švarą, bet ir gydo. Taigi, netrukus pastebimas teigiamas šios procedūros poveikis: mažėja dantenų patinimas bei kraujavimas; stabdomas jų atsitraukimas bei kaulo tirpimas; pavojingų bakterijų dauginimasis; nelieka diskomforto. Priklausomai nuo situacijos, gali būti paskiriamas gydymas antibiotikais. Kiekvienas pacientas taip pat sulaukia ir vertingų patarimų, kaip tinkamai prižiūrėti dantis; jei reikia – parenkamos ir priežiūrai reikalingos priemonės.
- Chirurginio gydymo
Jei pacientui buvo diagnozuota ypač sunki šios ligos forma, tuomet, praėjus keliems mėnesiams nuo pirmojo etapo, pradedamas chirurginis gydymas. Svarbiausias šio gydymo etapo tikslas – pašalinti apnašas bei akmenis, kurie nebuvo panaikinti pirmojo etapo metu. Atliekama procedūra, kurios metu atkeliamos dantenos, pašalinami nešvarumai, o vėliau jos sutraukiamos siūlėmis.
- Palaikomojo etapo
Siekiant užtikrinti pačius geriausius rezultatus bei išvengti ligos pasikartojimo, būtinas palaikomasis etapas, kuomet kartą per kelis mėnesius atliekama dantų patikra. Pakartotinis susirgimas yra ypač pavojingas, kadangi tuomet liga pažengia labai toli bei greitai, o gydymas – mažiau efektyvus. Taigi, prasidėjus šiam etapui, svarbu dėti visas pastangas, kad būtų išvengta ligos pasikartojimo. Ar taip ir bus, priklausys ne tik nuo gydytojo, bet ir nuo asmeninių paciento pastangų. Būtina užtikrinti ne tik nepriekaištingą dantų priežiūrą, bet ir reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną; galima naudoti dantų jautrumą mažinančias priemones ar preparatus, skatinančius gerųjų burnos bakterijų gamybą.
Tačiau tai – dar ne viskas, ką pacientas turėtų žinoti apie šios ligos gydymą. Jis neatsiejamas ir nuo tam tikrų tyrimų (matuojamos dantenų kišenės; nustatomas kaulo patirpimas; atliekama panoraminė nuotrauka, genotipo nustatymo testas ir t.t.), kurie leidžia įvertinti būklę bei priimti tolimesnius sprendimus.
Kalbant apie bet kurios ligos gydymą, negalima pamiršti ir prevencijos. Paradantozė – taip pat ne išimtis: turite dėti visas pastangas, kad išvengtumėte šios ligos ar jos atsinaujinimo.
Paradantozės gydymas ir profilaktika
- Prisiminkite, kad dantų valymas įprasta pasta bei šepetėliu neužtikrina visapusiško apnašų pašalinimo, tad du kartus per metus apsilankykite odontologijos klinikoje, kad būtų atlikta profesionali burnos higiena.
- Ar jūsų dantų valymo trukmė yra tinkama? Pasirodo, daugybė žmonių yra įsitikinę, kad siekiant palaikyti dantų švarą, pakanka juos valyti vos 3 minutes. Vis dėlto, daugėja tyrimų, patvirtinančių, kad trukmė turėtų būti dvigubai ilgesnė – siekti net 6 minutes.
- Tačiau verta prisiminti, kad yra svarbi ne tik dantų valymo trukmė, bet ir technika. Teisingiausias sprendimas – valyti dantis sukamaisiais judesiais (tokiu atveju nepažeisite dantų paviršiaus).
- Svarbu užtikrinti nepriekaištingą tarpdančių švarą: šiuo tikslu naudokite tarpdančiams valyti skirtus šepetėlį bei siūlą. Pastarasis turėtų būti naudojamas ypač atsargiai, priešingu atveju, rizikuojate pažeisti dantenas.
- Kartą per pusę metų apsilankykite odontologijos klinikoje tam, kad būtų atlikta profilaktinė patikra. Dviejų vizitų per metus tikrai pakaks, kad dantų gydytojas galėtų pastebėti pirmuosius šios nemalonios ligos požymius. Tačiau ir patys turite atsakingai stebėti dantenų būseną, ypač, jei priklausote kuriai nors rizikos grupei.
- Šiandien siūloma ypač daug priemonių burnos higienai užtikrinti. Tad, natūralu, jog esant tokiam dideliam pasirinkimui, gali būti sudėtinga suprasti, kurios dantų priežiūros priemonės jums tinka labiausiai. Tačiau gaišti laiko vis išbandant naujas priemones, taip pat neverta – tiesiog paprašykite savo odontologo, jog jis, įvertinęs jūsų dantų ypatybes bei kitas aplinkybes, parinktų tinkamiausias priežiūros priemones. Tokiu būdu ne tik taupysite savo laiką, bet ir būsite tikri, kad jūsų dantys yra iš tiesų tinkamai prižiūrimi.
- Ypač svarbu ugdyti mažųjų suvokimą apie tai, kaip tinkamai rūpintis dantukais bei dantenomis – vaikystėje suteiktos žinios kloja pamatus nepriekaištingai šypsenai ir ženkliai sumažina paradantozės tikimybę ateityje.
- Neretai sakoma, kad ir gamta mums gali padėti kovoti su įvairiomis ligomis, tuo tarpu paradantozė – taip pat ne išimtis: jonažolių, medetkų, dilgėlių, gysločių, liepžiedžių nuovirai yra puiki prevencinė priemonė.
- Rūkymas – vienas veiksnių, didinančių paradantozės tikimybę, tad pats metas atsikratyti šio kenksmingo įpročio. Kaip žinia, rūkymas skatina apnašų kaupimąsi bei dantų akmenų formąvimasi. Taigi, rūkantieji yra ta žmonių grupė, kuriems tiesiog privalu atlikti profesionalią burnos higieną 2 kartus per metus. Vis dėlto, taip pat verta pažymėti, kad geriausių rezultatų pasisieksite tik visiškai atsisakę rūkymo.
Kovo 20 – ą dieną yra minima Pasaulinė burnos sveikatos diena. Tądien atkreipiamas dėmesys, kaip reikėtų elgtis, siekiant išvengti burnos infekcijų, įskaitant ir paradantozės. Vis dėlto, svarbiausia – užtikrinti tinkamą kasdienę priežiūrą.